Παρασκευή 26 Απρίλιος 2024, 19:42
Sports

Περιστέρι – Άρης 92-90: Ο Μπίλαν λύτρωσε την ομάδα του Σπανούλη, σε αγώνα διαφήμιση για το μπάσκετ

Σε ένα από τα πιο συγκλονιστικά ματς της φετινής Basket League, το Περιστέρι επικράτησε του Άρη με 92-90 και έφτασε στη τέταρτη νίκη του στο πρωτάθλημα. Λυτρωτής για την ομάδα του Βασίλη Σπανούλη ο Μπίλαν ο οποίος χάρισε τη νίκη στους γηπεδούχους 1,4” πριν τη λήξη. Μυθικό ματς από τον Τολιόπουλο από πλευράς φιλοξενούμενους, σημειώνοντας 38 πόντους.

Διαφήμιση για το μπάσκετ μπορεί να χαρακτηριστεί ο αγώνας ανάμεσα σε Περιστέρι και Άρη. Οι δυο ομάδες χάρισαν μεγάλες συγκινήσεις σε όσους παρευρέθηκαν στο κλειστό ”Ανδρέας Παπανδρέου”, με την ομάδα των Δυτικών προαστίων να καταφέρνει να παίρνει το ροζ φύλλο αγώνα λίγο πριν την εκπνοή της αναμέτρησης.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυνατά το ματς και με μπροστάρηδες τους Ντένμον και Κασελάκη πήραν  προβάδισμα εννιά πόντων στο ημίχρονο (53-44).

Στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και με σόου του Τολιόπουλου ο οποίος πέτυχε 9/16 τρίποντα, κατάφεραν να προσπεράσουν.

Στη τελευταία περίοδο οι δυο ομάδες ήταν από κοντά στο σκορ, οδηγώντας το ματς σε θρίλερ. Τελικά ο Μπίλαν με φόλοου έδωσε τη νίκη στους γηπεδούχους, ενώ ο  Χόρκλερ από πλευράς φιλοξενούμενων δεν κατάφερε να ευστοχήσει σε σουτ τριών πόντων.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-21, 53-44, 71-72, 92-90

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Σπανούλης): Μπίλαν 13 (4/6 δίποντα, 5/6 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μωραΐτης 12 (1/2 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 1/2 βολές, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Ραντάνοβ, Ντένμον 23 (1/2 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 12/12 βολές), Αγραβάνης 14 (5/7 δίποντα, 4/6 βολές, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Τζούστον 10 (5/5 δίποντα, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Πουλιανίτης 8 (2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Κασελάκης 12 (2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ)

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Χόρχλερ 5 (1/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Γκούντγουιν 1, Τολιόπουλος 38 (4/6 δίποντα, 9/15 τρίποντα, 3/4 βολές, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 4 κλεψίματα), Νότεϊ 10 (2), Νετζήπογλου 4 (1), Μήτρου-Λονγκ 12 (3/6 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 4 ασίστ), Σανόγκο 10 (1), Σχίζας, Καββαδάς 10 (5/7 δίποντα, 4 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 5 λάθη), Πακ