Τρίτη 14 Μάιος 2024, 20:19
Sports

Πέρασε από τη Νίκαια με άνεση ο Προμηθέας Πατρών

Ο Προμηθέας πέτυχε την τρίτη συνεχόμενη νίκη στην Basket League, επικρατώντας του Ιωνικού στη Νίκαια με 74-66 και πλέον «στρογγυλοκάθισε» για τα καλά στην 8άδα του πρωταθλήματος, που δίνει το εισιτήριο για τα πλέι οφ.

Οι Πατρινοί μετά τη νίκες απέναντι σε Άρη και Λαύριο, υπέταξαν και τον Ιωνικό, που ακόμα ψάχνεται (3-10) και πλέον έφτασαν το ρεκόρ τους στο 7-6, πιάνοντας την 7η θέση του πρωταθλήματος.

Πρώτος σκόρερ για τον Προμηθέα ήταν ο Τζο Τόμασαν με 16 πόντους, με τον Αρνόλντας Κουλμπόκα να έχει 15 και τον Άντονι Κάουαν άλλους 12.

Από την πλευρά του Ιωνικού, πρωταγωνιστής ήταν ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης με 19 πόντους, με τους Ντιέγκο Καπελάν και Ντάντε Χόκινς να προσθέτουν από 11.

Ο Προμηθέας μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και προηγήθηκε γρήγορα με 0-6 στο 2′, με τον Ιωνικό να απαντά με τη σειρά του με σερί 5-0 και να μειώνει σε 5-6 στο 4′ και το ματς στο 5′ να έρχεται στα ίσια (8-8). Οι Πατρινοί αντέδρασαν άμεσα, ανέβασαν απόδοση και με επιμέρους σκορ 2-12 έφτασαν για πρώτη φορά στο +10 (10-20), με τους φιλοξενούμενους να απαντάνε με δικό τους σερί 9-0 και να μειώνουν σε 19-20 στο 8′ και το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με το σκορ στο 22-23.

Με την εκκίνηση της δεύτερης περιόδου ο Προμηθέας κατάφερε και πάλι να πάρει διαφορά στο παιχνίδι, φτάνοντας στο +7 (25-32) στο 14′, με τον Καουάν να είναι πρωταγωνιστής μετρώντας ήδη 10 πόντους με 5/5 δίποντα. Ο Ιωνικός προσπάθησε να πλησιάσει και πάλι και μείωσε σε 28-32 στο 16′, με τους Χόκινς (9 π.) και Καπελάν (8 π.) να τραβούν στο σκοράρισμα για την ομάδα της Νίκαιας. Το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου ωστόσο άνηκε στον Προμηθέα, που πήγε στα αποδυτήρια με διψήφια διαφορά (35-45).

Στην έναρξη της τρίτης περιόδου ο Ιωνικός προσπάθησε και πάλι να μπει στο παιχνίδι και στη διεκδίκηση της νίκης, μειώνοντας σε 41-47 στο 23′, με τους Πατρινούς όμως να απαντάμε άμεσα και να φτάνουν στο 25′ για πρώτη φορά στο ματς στο +13 (41-54), «τρέχοντας» σερί 7-0 και στο τέλος του δεκαλέπτου ουσιαστικά να «καθαρίζουν» την υπόθεση νίκη, φτάνοντας στο +16 (48-64).

Η τελευταία περίοδος ήταν τυπική διαδικασία, με τη διαφορά να είναι μεγάλη και μη αναστρέψιμη και τον Ιωνικό το μόνο που κατάφερε να είναι απλά να κλείσει την ψαλίδα στο σκορ με τον Μαυροκεφαλίδη να φτάνει τους 19 πόντους, αλλά τον Προμηθέα να φτάνει στην τρίτη συνεχόμενη νίκη του με 66-74.

Τα δεκάλεπτα: 22-23, 35-45, 48-64, 66-74