Κυριακή 19 Μάιος 2024, 11:27
Sports

Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός: Η φάση με το πέναλτι που έκρινε το τελικό 1-1 στις καθυστερήσεις

Ο Ολυμπιακός πλησίασε στη νίκη, στο ντέρμπι στην έδρα του Παναθηναϊκού, αλλά ο Δανός διαιτητής, Κέλετ έδωσε πέναλτι στην τελευταία φάση του αγώνα, με τον Σπόραρ να διαμορφώνει το τελικό 1-1 στη Λεωφόρο.

Στο 84’ ο Ολυμπιακός άνοιξε το σκορ στην έδρα του Παναθηναϊκού. Από σέντρα του Άβιλα από τα δεξιά, ο Ελ Αραμπί πήγε να κάνει το κοντρόλ, η μπάλα γύρισε προς τον Μπιέλ που έκανε ένα διαγώνιο σουτ και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Μπρινιόλι, για το 0-1.

Κι ενώ όλα έδειχναν πως οι «ερυθρόλευκοι» θα έφταναν σε μία μεγάλη νίκη στην έδρα των «αιωνίων» αντιπάλων τους, ο Ιωαννίδης κυνηγώντας μία χαμένη μπαλιά, δέχθηκε μία αγκωνιά απ’ τον Άβιλα. Ο διαιτητής Κέλετ έδειξε στην αρχή φάουλ, όμως με παρέμβαση του VAR Γιάκομπ Σάντμπεργκ, έδωσε πέναλτι που το επιβεβαίωσε ακολούθως σε on field review.

Παρά τις έξαλλες διαμαρτυρίες του Ολυμπιακού, ο Δανός ρέφερι επέμεινε στην απόφασή του κι ο Σπόραρ στο 13ο λεπτό των καθυστερήσεων ευστόχησε από την άσπρη βούλα, διαμορφώνοντας το τελικό 1-1.