Κυριακή 19 Μάιος 2024, 11:26
Sports

Παναθηναϊκός – Μονακό 83-91: Τα highlights της «πράσινης» ήττας στο ΟΑΚΑ

Η Μονακό είδε τον Μάικ Τζ.ειμς να.. πετάει φωτιές μέσα στο ΟΑΚΑ και έφυγε με τη νίκη (91-83) από την έδρα του Παναθηναϊκού, σε ματς για την 24η αγωνιστική της κανονικής περιόδου της Euroleague.

Μετά από ένα απογοητευτικό δεύτερο δεκάλεπτο, όταν έχασε την επαφή με τη Μονακό, ο Παναθηναϊκός ανέβασε στροφές στο δεύτερο ημίχρονο, βρήκε ρυθμό στην επίθεση μέσα από την σκληρή άμυνα του και στο 33΄ ανέκτησε το προβάδισμα (68-67).

Ωστόσο, οι… ορέξεις του Μάικ Τζέιμς από τα 6.75 άλλαξαν τα δεδομένα, με τον πρώην «πράσινο» γκαρντ να εξασφαλίζει στην ομάδα του μία διψήφια διαφορά ασφαλείας στο 36΄ (68-80) και να την οδηγεί εκ του ασφαλούς στην επιστροφή της στις νίκες.

Κορυφαίος των νικητών ο Μάικ Τζέιμς με 29 πόντους και 4/7 τρίποντα, ενώ από τον Παναθηναϊκό έδωσαν τα πάντα για την υπέρβαση οι Τζέρεμι Έβανς (16π., 6ρ.), Νεμάνια Νέντοβιτς (16π.), Χάουαρντ Σαντ Ρος (15π.), Οκάρο Ουάιτ (12π.) και Ντάριλ Μέικον (10π.).