Παρασκευή 21 Ιούνιος 2024, 23:09
Sports

Ιταλία – Αλβανία 2-1: Νίκη με ανατροπή για την «Σκουάντρα Ατζούρα» στην πρεμιέρα της στο Euro 2024

H Iταλία παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ από το πρώτο λεπτό, κατάφερε να ανατρέψει το εις βάρος της σκορ, με την κάτοχο της διοργάνωσης να παίρνει τη νίκη και να ξεκινά με νίκη τις υποχρεώσεις της για το Euro 2024.

Ο αγώνας ξεκίνησε ιδανικά για την Αλβανία, καθώς ο Νεντίμ Μπαϊράμι στα 23 δευτερόλεπτα αγώνα, εκμεταλλεύτηκε το λάθος στην ιταλική άμυνα, με τον ίδιο να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα και να γράφει ιστορία.

Και αυτό διότι με το γκολ του σημείωσε το πιο γρήγορα τέρμα που έχει σημειωθεί ποτέ σε τελική φάση Euro.

Παρά την ψυχρολουσία η Ιταλία σταδιακά κυριάρχησε στο παιχνίδι και μάλιστα κατάφερε να ανατρέψει το εις βάρος της σκορ.

Στο 11΄ο Μπαστόνι με άπιαστη κεφαλιά ισοφάρισε το σκορ σε 1-1, για να έρθει πέντε λεπτά αργότερα ο Μπαρέλα, ο οποίος με ένα πολύ δυνατό σουτ έδωσε στην «Σκουάντρα Ατζούρα» το προβάδισμα.

Το σύνολο του Λουτσιάνο Σπαλέτι έψαξε και τρίτο τέρμα, ωστόσο αυτό δεν ήρθε ποτέ.

Η Αλβανία από την πλευρά της έκανε ότι μπορούσε προκειμένου να φτάσει στην ισοφάριση, ωστόσο η ιταλική άμυνα δεν είχε ιδιαίτερο πρόβλημα.

Με αυτό τον τρόπο και σε ένα παιχνίδι χωρίς ιδιαίτερο ρυθμό, με αρκετές δυνατές μονομαχίες και λιγοστές τελικές η Ιταλία μπόρεσε έστω και δύσκολα να πάρει τη νίκη και να ξεκινήσει ιδανικά το τουρνουά.