Τρίτη 2 Ιούλιος 2024, 6:51
Sports

Euro 2024: Τα γκολ και οι φάσεις από τους αγώνες Ελβετία – Ιταλία 2-0 και Γερμανία – Δανία 2-0

Τα πρώτα παιχνίδια για την φάση των «16» στο Euro 2024 ολοκληρώθηκαν, με την Ελβετία να κερδίζει 2-0 την Ιταλία και την Γερμανία να επικρατεί με το ίδιο σκορ σε βάρος της Δανίας.

Η φάση των «16» στο Euro 2024 ξεκίνησε, με τους αγώνες Ελβετία – Ιταλία και Γερμανία – Δανία να επιφυλάσσουν μια έκπληξη και επί της ουσίας ένα από τα φαβορί της διοργάνωσης να μένει εκτός διοργάνωσης.

Συγκεκριμένα στο πρώτο χρονικά παιχνίδι του Σαββάτου (29/06/24) για τα νοκ – άουτ του Euro 2024, η Ελβετία πραγματοποιώντας μια εξαιρετική εμφάνιση κατατρόπωσε την κάτοχο του τροπαίου Ιταλία, με την «Σκουάντρα Ατζούρα» να γνωρίζει την ήττα με 2-0 σκορ και να μένει εκτός συνέχειας.

Οι Ελβετοί σκόραρα από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο, με τον Φρόιλερ στο 37΄και τον Βάργκας στο 46΄να είναι οι σκόρερ της αναμέτρησης.

Με αυτό τον τρόπο η Ελβετία πήρε μια σπουδαία νίκη και προκρίθηκε στα προημιτελικά της διοργάνωσης, εκεί που θα βρει απέναντι της το νικητή από το ζευγάρι Αγγλία – Σλοβακία.

Στην άλλη αναμέτρηση η οικοδέσποινα Γερμανία αν και ζορίστηκε, εν τέλη κέρδισε την Δανία με σκορ 2-0 και προκρίθηκε στην τελική οκτάδα του Euro 2024.

Οι Γερμανοί ήταν συνολικά καλύτερη στην αναμέτρηση, η οποία διακόπηκε για 20΄λεπτά στο πρώτο μέρος λόγω έντονης χαλαζόπτωσης. Μάλιστα δίπλα στο «Signal Iduna Park» έπεσαν και ορισμένοι κεραυνοί, με αποτέλεσμα το παιχνίδι να χρειαστεί να σταματήσει προσωρινά, μέχρι οι καιρικές συνθήκες να επιτρέψουν να γίνει παιχνίδι.

Ο Χάβερτζ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 53΄και ο Μουσιάλα με όμορφο τελείωμα στο 68΄έδωσαν τη νίκη στα «πάντσερ» τα οποία προκρίθηκαν μετά από οκτώ χρόνια και το Euro του 2016 σε προημιτελική φάση «μεγάλης» διοργάνωσης και περιμένουν το νικητή του ζευγαριού Ισπανία – Γεωργία για να μάθουν τον επόμενο αντίπαλο τους.