Παρασκευή 26 Απρίλιος 2024, 1:09
Sports

Απόλλων Πάτρας – Κολοσσός Ρόδου 85-66: Η τελευταία περίοδος έκρινε τον νικητή

Την τρίτη του νίκη στη Basket League πήρε ο Απόλλωνας Πάτρας καθώς επικράτησε με 85-66 του Κολοσσού Ρόδου για την όγδοη αγωνιστική του πρωταθλήματος, κάνοντας επιμέρους σκορ 25-9 στην τελευταία περίοδο.

Ένα σεμιναριακό -σε άμυνα και επίθεση- τέταρτο δεκάλεπτο ήταν αρκετό για τον Απόλλωνα Πατρών, προκειμένου να κάμψει την αντίσταση του Κολοσσού Ροδου και να υπερασπιστεί την έδρα του.

Οι Αχαιοί επικράτησαν με 85-66 των «θαλασσί», για την 8η αγωνιστική της Α1 Ανδρών/Basket League, βελτιώνοντας σε 3-5 το ρεκόρ τους και «πιάνοντας» τους φιλοξενούμενους στην κατάταξη.

Mε 20 πόντους τελείωσε το ματς ο Τέιλορ ενώ στους 17 σταμάτησε ο Ντέιβις από τους γηπεδούχους. Από τον Κολοσσό H Hotels που έχασε τον Τι Τζέι Σταρκς λόγω τραυματισμού στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο Γιαννόπουλος πέτυχε 15 πόντους και ο Μορέιρα 16.

Τα δεκάλεπτα: 23-16, 46-39, 60-57, 85-66

ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ (Νίκος Βετούλας): Γκρίφιν 7 (2), Βησσαρίου 5 (1), Σιλά 6, Τέιλορ 20 (2), Καράμπελας 9 (2), Ντέιβις 17 (1), Μπόγρης 8, Χέινς-Τζόουνς 2, Κογιόνης, Μαστρογιαννόπουλος 11 (1).

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Ηλίας Παπαθεοδώρου): Σταρκς 4, Όσμπορν 4, Κόφι 6, Κατσίβελης 6 (1), Γιαννόπουλος 15 (2), Μορέιρα 16, Χρυσικόπουλος 7 (1), Ντίξον 8, Ιορδάνου, Τιγκ.